A nosema-kór, vagy nosemosis az egyik legfontosabb méhegészségügyi probléma, megelőzésének, gyógykezelésének kérdései napjainkban újra foglalkoztatják a méhészeket világszerte. Az eredeti kórokozó a Nosema apis Zander, a kifejlett méh középbél-hámsejtjeinek élősködője, jellegzetes felépítésű, 5x7 μm nagyságú spórái is ott képződnek.
Az ázsiai mézelő méhben (Apis cerana) leírtak egy hasonló fajt, a Nosema ceranae-t, amelyről kiderült, hogy a világon csaknem mindenütt jelen van. Hazai szerzők 2008-ban számoltak be róla, hogy a méhek nosemosisát Magyarországon is elsősorban ez a parazita faj okozza (Méhészet, 2008/3). Mások megállapították azt is, hogy a N. ceranae legalább tíz-tizenöt éve jelen van Európában.
Bár vannak ellentmondó adatok is, a kutatók többsége megegyezik abban, hogy a N. ceranae virulensebb a N. apis-nál és ezzel kiszorítja a békésebb, korábbi fajt. A nagy méhsűrűség miatt gyakorlatilag minden méhészet ki van téve a fertőzésnek, de betegség csak gyengítő körülmények hatására alakul ki. A fertőzött méhek klinikai tüneteket alig mutatnak, viszont élettartamuk akár felére csökkenhet, ami tavasszal a család lassú fejlődését, nyáron elnéptelenedését idézheti elő. Ennek oka a parazita által elvont fehérje és energia, ami miatt a dajkaméhek garatmirigyében a pempő-termelés leáll, és hamar kiszorulnak a kaptárból. Spanyol kutatók szerint az un. kaptárelhagyás (CCD) elsődleges okozója ez a parazita, és szerintük a fertőzött méhcsalád kezelés nélkül menthetetlenül elpusztul.
Az enyhe fertőzöttség a nyár folyamán rendszerint spontán megszűnik. Ezzel szemben az ősszel erősen fertőzött családok rossz eséllyel telelnek be. A nyárvégi gyenge hordás, vagy éhezés fokozza a parazita terjedését. Alacsony spóraszámok a mintában (+, ++) és tünetek hiánya esetén nem feltétlenül kell kezelni, ellenben, ha magas spóraszámok (+++) mellett a családok gyengülését észleljük, a kezelés elkerülhetetlen.
Korábbi vizsgálataink eredménye alapján a hazai szabadalomként kapható, kedvezőbb árú szer a Nonosz Plusz hatásában jól helyettesítheti a fumagillint. A Nonosz-t cukorlepénybe, illetve szörpbe is be lehet keverni, vagy akár kis mennyiségű cukorszörppel a méhekre lehet locsolni. A most idézett vizsgálatot 2013-ban folytattuk le, két méhészetben. A Nonosz Plusz oldat hatékonyságát fumagillinnel kezelt és egy kezeletlen csoporttal hasonlítottuk össze. Mindhárom csoportba 5 erősen fertőzött, 3 közepesen fertőzött, és 2 alacsonyan fertőzött méhcsaládot vontunk be.
Az első csoport Nonosz Plusz oldatot, a második csoport fumagillin oldatot, a harmadik üres cukorszirupot kapott. A hatékonyságot a spóraszám alapján mértük, a kezelés napján (március 2), majd pedig április 11-én és 30-án. A vizsgálat eredménye alapján a Nonosz Plusz hatékonyan csökkenti a spóraszámot, és a harmadik időpontban lényesen alacsonyabb spóraszámot eredményez, mint a fumagillin kezelés.
Dr. Békési László és munkatársainak vizsgálatai alapján.
Felhasznált források:
1. Békési és mts.: Comparative Analysis for the Efficacy of Nonosz®.Vizsgálati jelentés, 2013
2. http://fortevit.hu/vizsgalat-nosema.php
Ajánlott termék - Nonosz pluszEz az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.